Vitamino C svarba odai bei jo reikšmė kosmetikoje

Vitamino C svarba odai bei jo reikšmė kosmetikoje

Vitaminas C yra geriausiai žinomas kaip vienas svarbiausių imuninę sistemą stiprinančių faktorių. Pirminė odos funkcija yra barjeras, reikalingas kovai su neigiamu aplinkos poveikiu, kuris atspindi unikalią odos struktūrą. Ji yra sudaryta iš dviejų sluoksnių: epidermio, kuriame yra ypatingai daug ląstelių, kurios ir suteikia barjerinę funkciją ir dermos, kuri užtikrina stiprumą ir elastingumą ir suteikia mitybinę paramą epidermiui. Odoje yra dideli vitamino C kiekiai, kurie palaiko minėtąsias funkcijas, stimuliuoja kolageno sintezę ir padeda apsaugoti nuo antioksidantų, UV spinduliuotės fotodalelių, poveikio. Epidermis yra sudėtinga aplinka maistinių medžiagų pristatymui, nes joje trūksta kraujagyslių, kurios paprastai maistines medžiagas tiekia ląstelėms, tai reiškia, jog odoje atsirandantis vitamino C trūkumas gali būti kompensuojamas ne tik maistiniais produktais, tačiau naudojant odos produktus, praturtintus stabiliu vitaminu C.

Iš tiesų ši gyvybiškai svarbi medžiaga atlieka antioksidatoriaus vaidmenį, naikina laisvuosiu radikalus, kurie gali padaryti nepataisomą žalą žmogaus organizmo ląstelėms, sukeldami jų oksidacinį stresą.  Žalingas laisvųjų radikalų poveikis pasireiškia kaip tiesioginiai cheminiai pokyčiai ląstelių DNR, membranoje ir ląstelių baltymuose, įskaitant kolageną.Tai lemia tam tikrų ligų patogenezei – onkologinėms ligoms, uždegiminiams procesams, organizmo senėjimui. Vitaminas C prisijungia laisvuosius radikalus vandeniniuose organizmo skysčiuose (pvz. ląstelių citozolyje). Jis naikina singlentinį deguonį, superoksido radikalus, vandenilio peroksidą, hipochlorito rūgštį ir hidroksilo radikalus, nes prijungia nesuporuotą elektroną, taip apsaugodamas organizmą nuo pavojingo jų poveikio.

Antioksidantai yra būtini neutralizuojant laisvųjų radikalų  susidarymą dėl UV spindulių poveikio. Svarbu pažymėti, kad Vit. C yra vienodai efektyvus tiek prieš UVB, tiek prieš UVA. Pakartotinos mažos UVA dozės skverbiasi 30-40 kartų giliau į dermą, palyginti su UVB, kuris pagrinde veikia epidermį. UVA  naikina ir priverčia mutuoti kolageną, elastiną, proteoglikanus ir kitas dermos ląstelių struktūras. Taigi, UVA sukelia odos senėjimą ir galbūt paskatina melanomos susidarymą. UVB sukelia saulės nudegimus, laisvųjų radikalų poveikį, epidermio mutacijas ir odos vėžį. Tačiau apsaugos nuo saulės priemonės blokuoja tik 55% laisvųjų radikalų, susidarančių dėl UV spindulių, poveikį. Siekiant optimizuoti UV apsaugą, svarbu naudoti apsaugos nuo saulės priemones kartu su antioksidantu. Vit. C neabsorbuoja UV spindulių, tačiau apsaugo nuo UV spindulių neutralizuojant laisvuosius radikalus,  šis poveikis nėra matomas naudojant TIK apsauginius kremus.

Vitamino C yra patariama suvartoti 75-100mg per parą, tačiau įdomiausia tai, jog citrusiniuose vaisiuose vitamino C kiekis (70mg)  yra palyginti mažas su kitais produktais, kaip pavyzdžiui puodelis braškių (85mg), mango vaisiuje (125mg), paprikoje (95-200mg priklausomai nuo spalvos).

Askorbo rūgštis yra reikalinga dvivalenčiai geležiai redukuoti į trivalentę. Trivalentė geležis naudojama aminorūgštims hidroksliprolinui ir hidroksilizinui sinteti, o pastarieji yra nadojami kolageno gamyboje. Todėl trūkstant vitamino C didėja kraujagyslių pralaidumas (atsiranda daugiau mėlynių ant kūno, poodinis kraujavimas), prastėja odos būklė, lėčiau gyja žaizdos bei skilinėja plaukai.Šios hidroksilinimo reakcijos yra svarbios, kadangi padeda formuotis spiralizuotai ir stabiliai kolageno molekulei, todėl labai svarbu kosmetikos produktuose ieškoti stabilios vitamino C formos, kuri būtent ir duoda šias vitamino savybes.

Vitaminas C kaip depigmentacijos medžiaga

Renkantis depigmentavimo agentą, svarbu atskirti medžiagas, kurios yra toksiškos melanocitams, ir medžiagas, kurios nutraukia pagrindinius melanogenezės etapus. Vit. C patenka į pastarąją depigmentavimo agentų kategoriją. Vit. C sąveikauja su vario jonais veikiančioje tirozinazės vietoje ir slopina fermento tirozinazės veiklą, taip sumažinant melanino susidarymą. Hiperpigmentacija gali atsirasti dėl kelėtos priežaščių: saulės spindulių, hormoniniai pakitimai, mechaniniai odos pažeidimai, amžiaus pakitimai, reakcija į kai kuriuo chemines medžiagas ir vaistus. Neigiamas melanocitų poveikis sukelia pigmentines dėmes – melazma, rudmę, strazdanas, senatvines dėmes, spuogus.

Šių problemų gydymui galima pasitelkti CHRISTINA FluorOxygen+C linijos produktus, kurie yra skirti gydyti saulės, fotosenėjimo, hiperpigmentacijos procesų paveiktą odą. Šiuose produktuose yra 20-30% askorbo rūgšties, kuri yra stailioje formoje.

Nr 1: Valomasis šveitiklis

  • Šis valomasis šveitiklis sukurtas naudojant natūralias muilamedžio (Quillaja Saponaria) ir vaistinių putoklių (Saponaria Officinalis) medžiagas. Jos padeda pašalinti mirusias odos ląsteles, makiažą, purvo likučius.
  • Sudėtyje esanti salicilo rūgštis ir mikrokristalai giliai valo poras.
  • Vitaminas C – šviesina odą.

 

 Nr. 2: Balansuojantis tonikas

  • Atgaivinantis tonikas paskatina mirusių ląstelių pašalinimą, šviesina odą, pagerina preparatų pralaidumą kituose procedūros etapuose.
  • Normalizuoja odos pH.
  • Patikrina odos jautrumą glikolio rūgščiai.
  • Kojinė rūgštis, meškauogė – sustiprina šviesinimo procesus.
  • Alantoinas ir ramunėle – mažina sudirginimą.
  • Mentolis – atgaivina odą.

 

Nr.3: Eksfoliatorius

  • Unikali formulė susidedanti iš glikolio rūgšties, retinolio ir aktyvių šviesinančių ingredientų.
  • Glikolio rūgštis – atitinka farmakologinius standartus ir turi griežtai patvirtintą pH lygį, kuris garantuoja efektyvumą ir saugumą naudojant.
  • Retinolis – atnaujina odą, pagerina metabolizmą ir kraujo apytaką, stimuliuoja kolageno sintezę ir reguliuoja melanino aktyvumą.
  • Kojinė rūgštis ir meškauogė – blokuoja melaniną ir šviesina.
  • Likopenas – stiprus antioksidantas, stimuliuojantis ląstelių atsinaujinimą.

 

Nr. 3: Forte Peel

  • Pajūrinis kritmas – jame gausu vitamino C, mikroelementų ir mineralų. Naudojamas detoksikacijai, kaip antiseptikas, tonizuoja bei stangrina odą. Padidina odos imunitetą, palaiko tinkama drėgmės lygi odoje.
  • Citrinos rūgšis – gerina eksfoliacija, oda tampa lygesnė, atsinaujinusi. Raukšlės, randai ir odos spalvos pakitimai, tampa mažiau pastebimi.
  • Salicilo rūgštis – šalina mirusias odos ląsteles. Pasižymi antibakteriniu poveikiu, pagerina kolageno gamybą. Prasiskverbia giliai į poras, užkerta kelią sudirginimui.
  • Kojinė rūgštis – šviesina odą, stabdo melanino sintezę, mažina pigmentines dėmes.

 

Nr. 4a: Enzimų pudra su vitaminu C

  • Miltelių sudėtyje yra didelis kiekis Vitamino C ir Vitamino E.
  • Suteikia visus šių vitaminų teigiamas savybes.

 

Nr. 4b: Aktyvatorius

  • Gliukolio rūgštis – gerina kitų medžiagų absorbciją.
  • Pieno rūgštis – šviesina odą
  • Citrinos rūgštis – balina ir atveria poras.
  • Žaliosios arbatos ekstraktas – neutralizuoja sudirginimą, toksinus ir laisvuosius radikalus.
  • Medicininis citrinos ekstraktas – šviesina ir prisotina odą energijos.

 

Nr. 5: Atstatomasis losjonas

  • Alantoinas, ramunėlė ir hamamelis – raminantys ekstraktai, atnaujina ir atstato odą.

 

 Nr. 6: Izotoninis jūros vandens purškiklis

  • Šio sprėjaus formulė sudaryta iš natūralaus magnio, kurio didelė koncentracija randama Negyvoje jūroje.
  • Drėkina ir ramina odą.
  • Negyvosios jūros druskos padidina odos gebėjimą įsisavinti veikliasias medžiagas.
  • Drėkinantis kompleksas – hialurono rūgštis, šlapalas, polisaharidai. Iš karto sudrėkina odą, padeda išlaikyti drėgmę odoje.
  • Alantoinas – ramina odą, atpalaiduoja ir gerina jos savybes.

 

Nr. 7: Raminanti kaukė su šviesinančiu efektu

  • Kaukė pasižymi šviesinančiomis savybėmis, išlygina odos spalvą, atstato drėgmės balansą, prisotina odą vitaminais ir mineralais.
  • Ramina ir minkština odą, šalina suerzinimus, atstato apsauginę hidrolipidinę mantiją.
  • Kaukė gali būti naudojama kaip bazė prieš alginatinę kaukę.

 

Nr. 8: Dumblių kaukė su vitaminu C ir acerolos ekstraktu

  • Kaukė, praturtinta jūros dumbliais, natūraliais antioksidantais ir šviesinančiais ingredientais,
  • Drėkina, vėsina ir ramina odą, sustiprina ir patempia ją, regeneruoja ląstelių membranas,
  • Užtikrina odos atjauninimą ir patempimą.

Taigi, Vitamino C svarba yra nepaneigiama ne tik bendram žmogaus organizmo sveikatos palaikyme, tačiau odos būklei taip pat. Svarbus antioksidarorius, apsaugantis nuo laisvųjų radikalų, UV poveikio – hiperpigmentacijos, melanomos tikimybių, dalyvauja kolageno susidaryme – oda tvirta ir neskilinėja. Kadangi naudojant apsauginį kremą nuo saulės, oda nėra visiškai apsaugoma, todėl patartina rinktis odos produktus, kuriuose gausu Vitamino C stabilioje formoje. Visa linija parturtinta vitaminu C  - CHRISTINA FluorOxygen+C.

Šaltiniai:
https://www.prevention.com/food-nutrition/g20511745/9-foods-with-more-vitamin-c-than-an-orange/?slide=1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5579659/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/
Kadziauskas, Biochemija, 2008, Vilnius.
Praškevičius, L. Ivanovienė, N. Stasiūnienė, J. Burneckienė, H. Rodovičius, L. Lukoševičius, D. Kondratas, Biochemija, 2003, Kaunas.