Rūpinimąsis savo oda. Ką reikia žinoti apie UV bei SPF?

Rūpinimąsis savo oda. Ką reikia žinoti apie UV bei SPF?

Vasaros metu, kiekvienas susirūpina savo oda. Atostogaujant, esant ypatingai stipriam saulės poveikiui, naudoja apsauginius kremus, dėvi apdangalus plaukams bei akinius nuo saulės. Tačiau retas kuris žino tikrąjį saulės spindulių poveikį. Ultravioletiniai spinduliai (UV) yra nematomi žmogaus akims, juos spinduliuoja saulė taip pat gali atkurti dirbtiniai šaltiniai. Per didelė UV spinduliuotė odos ląstelėms gali sukelti genetines mutacijas, kurios turi tikimybę išsivystyti į odos vėžį.

Yra trys UV spindulių tipai, kurie vienas nuo kito skiriasi savo ilgiu, poveikiu bei skvarba.

UVC
Tai yra trumpiausi spinduliai. Yra ypač pavojingi žmogaus odai, tačiau nepasiekia jos, nes yra per trumpi prasiskverbti pro ozono sluoksnį.

UVB
Vidutinio ilgio UVB bangos neprasiskverbia giliau paviršinių epidermio sluoksnių. UVB spinduliuotė yra atsakinga už nudegimus saulėje ir DNR pažeidimus, kurie gali sukelti vėžinias mutacijas. Nudegimai saulėje reiškia odos uždegiminę reakciją, kurios metu paviršinės odos ląstelės skatina gyjimo procesą, pašalindamos pakitusias DNR fragmento dalis iš pažeistų ląstelių. Ilgalaikis šių spindulių poveikis sendina odą, skatina fotosenėjimą, raukšlių susidarymą. Oda niekada ,,nepamiršta“ nė vieno nudegimo. Nors yra ši ląstelių savisaugos sistema, tačiau sužalojimai išlieka ir visi kiti persikaitinimai saulėje juos sustiprina. Todėl pavojingiausi nudegimai yra tie, kurie įgyti dar jaunystėje arba vaikystėje.

UVB spinduliai jūsų odą žaloja visus metus, nes turi tendencią atsispindėti nuo tam tikrų paviršių (sniego, ledo, vandens) ir grįžta 80%, todėl tokiose vietose oda gauna dvigubą UVB spindulių kiekį.

UVA
UVA spinduliai yra ilgiausi, jie įsiskverbia giliai į dermą ir veikia odos ląstelėse esančius DNR baltymų ir lipidų oksidacinius procesus. Esant per dideliam šių spindulių kiekiui, mutaciniai procesai pradeda vykti elastino ir kolageno struktūrose, tai sukelia priešlaikinį senėjimą ir raukšles.

Dauguma žmonių  yra stipriai paveikiami UVA spinduliuote per savo gyvenimą. UVA spinduliai gausiausiai (net 95%) pasiekiantys žemę iš visų UV spindulių. Nors jie ir yra mažiau intensyvūs nei kiti UV, tačiau yra pastovūs visus metus ir gali prasiskverbti pro stiklą bei debesis.

Seniai žinoma, jog UVA dalyvauja odos senėjimo procesuose, tiek raukšlių susidaryme tiek fotosenėjime, tačiau buvo manyta dėl savo didelės skvarbos į odą, UVA nepažeidžia viršutinių epidermio sluoksnių, kurių mutacijos būtent ir sukelia odos vėžį. Per pora dešimtmečių buvo ištirta jog UVA pažeidžia keratinocitus, kurie yra bazaliniame epidermio sluoksnyje, kur dažniausiai atsiranda vėžinių ląstelių, todėl manoma, jog UVA spinduliai prisideda ir paskatina odos vėžio vystymąsi. UVA yra dominuojantys spinduliai, dėl kurių žmogaus oda įdega. Žinoma, jog mėgavimąsis saulės voniomis bei įdegio salonais per tam tikrą laiką sukelia nepataisomą žalą. Būtent nesaikingai ir nenaudojant pakankamai stiprių ir kokybiškų priemonių oda įgauna tamsesnį atspalvį taip bandydama apsaugoti ląstelių DNR nuo pažeidimų.  Kuo labiau oda yra paveikiama UV spinduliuotės, tuo ji tampa tamsesnė bei pažeidžiama. Ypatingai svarbu saugotis jaunystėje, kadangi tuo metu pažeistos ląstelės nedingsta, per daugelį metų jos išlieka, keičiasi ir vėlesniame amžiuje gali pasireikšti melanomos pavidalu. Neseniai atlikti tyrimai įrodė, jos didelis UVA kiekis jaunystėje, naudojantis įdegio salonais, padidina riziką iki 75% susirgti melanoma. Taip yra todėl, kad įdegio gultuose yra spiduliuojamas didelis kiekis UVA.

Dalis apsaugos nuo saulės priemonių siūlo apsaugą tik nuo UVB, tačiau norint apsaugoti odą ne tik nuo nudegimų bet ir nuo gilesnių odos pažeidimų siūloma rinktis visapusę apsaugą. Įsigyjant priemonę, reiktų ieškoti žodžių „platus spektras“ (,,broad spectrum“), tai reiškia, jog jūsų apsaugoje nuo saulės įtraukta UVA ir UVB. Taip pat, sudėtyje turetų būti cinko oksidas, kuris fiziškai padengia odą ir neleidžia jai nudegti.

Saugantis nuo saulės, labai svarbu žinoti savo odos tipą, tai padės jums pasirinkti tinkamą produktą. Jei jūsų oda yra šviesi, strazdanota, plaukai rusvi bei akys šviesios, turėtumėte susitaikyti, jog niekada neįgausite bronzinės odos įdegio, todėl nereiktų kankinti odos saulės voniomis, geriau atsižvelgti į odos tipą ir pritaikyti tinkamas apsaugines priemones. Taip pat žmonėms su įgimta rudesne oda nereiktų per daug džiaugtis, vis dėlto turėtų atkreipti dėmėsį į sausinantį saulės poveikį ir pasirinkti produktus, kurių sudėtyje yra drėkinančių ir maitinančių ingridientų.

 

Tipas Ląstelių sužalojimai, atsirandantys nenaudojant apsaugos

Nudegimai

Rudas įdegis

I tipo oda: labai šviesi; plaukai: rusvi; akys: mėlynos, žalios.

Gali atsirasti po 5 min

Pirmieji paraudimai po 8 min

Beveik niekada neįdegama

II tipo oda: šviesi; plaukai: nuo šviesių iki rusvų; akys: mėlynos, pilkos, rudos.

Pirmieji sužalojimai gresia po 10 min

Akivaizdus sudirgimas po 15 min

Labai menkas, įdegama lėtai

III tipo oda: šviesiai ruda; plaukai: nuo tamsiai geltonos iki šviesiai rudos spalvos; akys: rudos

Tik po 20 min

Gresia maždaug po 25 min

Lygus, įdegama greitai

IV tipo oda: ruda; plaukai: tamsiai rudi; akys:rudos

Nustatomi tik po 25min

Esant intensyviam spinduliavimui po 40 min

Įdegama visada ir be pirmesnio raudonio

SPF
Žmonės mano, jog ant apsauginio kremo pakuotės parašytas SPF apsaugo nuo visko. Jis apsaugo nuo UVB, kurie sukelia nudegimus saulėje bei yra odos vėžinių susirgimų kaltininkas, tačiau SPF visiškai niekuo nesusijęs su apsauga nuo UVA.

SPF arba saulės apsaugos faktorius yra matavimo sistema, kuri apibrėžia kiek laiko saulės filtras apsaugo odą nuo UVB saulės spindulių. SPF numeris rodo kiek ilgiau galima būti saulėje nenudegant pasitepus kremu ir be jo. Tarkime, jūsų oda yra pirmojo tipo ir parausta po 8-10min, įsigiję produkta SPF2, saulėje kaitintis galėsite dvigubai ilgiau - po 20 minučių be paraudimų.  Jeigu naudojate apsauginį kremą SPF25, Jūs galite būti saulėje maždaug 4 valandas nenudegdami raudonai. Šis matavimas yra preliminarus, todėl reiktų kremu teptis reguliariai dažnai, ypatingai maudantis.

Taigi, siūlome, dvi skirtingas apsaugos nuo saulės produktų linijas, kurių abiejų produktai turi “broad spectrum”, taigi apsaugo tiek nuo UVA, tiek nuo UVB, todėl kaitinantis saulėje neteks rūpintis nudegimais bei rimtesniais odos pažeidimais.  Kadangi vasaros metu daugeliui žmonių nuo karščio atsiranda spuogų arba net Maljorkos aknė, todėl siūlomi produktai yra neriebūs ir neužkemša porų, saulės poveikis šioms priemonėms nesukelia bėrimo.

SOSKIN produktų linija apsaugai nuo saulės

ULTRA SPF30

 Plataus spektro apsauga (UVA/UVB)

  • Be kvapiųjų medžiagų
  • Ilgai išliekantis – atsparus vandeniui

(Svarbu rinktis produktą, atsparų vandeniui UV spinduliai po vandeniu prasiskverbia apie 50cm taip pat atsispindi nuo vandens paviršiaus ir žmogaus oda esant vandenyje sugeria labai didelį spindulių kiekį)

  • Kadangi saulėje oda sausėja, todėl šiame produkte yra glicerino, kuris drėkina ir minkština odą taip pat maitina vitaminu E.
  • Tinka visiems odos tipams
  • Tekstūra greitai įsigeria į odą, nepalieka riebaus pojūčio ant odos

 

SPF50+

  •  ,,Platatus spektro” apsauga (UVA/UVB)
  • Be kvapiųjų medžiagų
  • Ilgai išliekantis – atsparus vandeniui, greitai įsigeriantis
  • Produktą galima rasti skirtingiems odos tipams: normaliai, mišriai bei jautriai odai
  • Praturtintas glicerinu, vitaminu E.

 

Gelis saulės pažeistai odai

  •  Dalyvauja saulės pažeistų odos ląstelių atsinaujinimo procesuose
  • Maloniai vėsina, atgavina odą.
  • Vitaminas E bei glicerinas drėkina ir maitina saulės išdžiovintą odą.
  • Aloe vera ekstraktas skatina regeneruoti ląsteles
  • Sudėtyje esantis pantenolis gydo nudegimus.

 

Dar viena rekomenduojama produktų linija Gernetic MELANO.  Gernetic International saulės linijos produktai suteikia optimalią apsaugą ir leidžia „protingai“ įdegti nepažeidžiant odos. Ši linija taip pat leis pasirinkti jums tinkamą, pagal odos tipą produktą.

Šie produktai visi  suteikia ,, plataus spektro“ apsaugą. Ši linija išskirtinė dėl sudėtyje esanačių antioksidantų, riebalų rūgščių, vitaminų, sorbitolio bei abrikosų kauliukų aliejaus, kuriame gausu oleino rūgšties (Omega-9), linolo (Omega-6), palmitino ir palmitoleino riebiųjų rūgščių. Šis ingridientas drėkina odą, regeneruoja ląsteles bei skatina jose sulaikyti vandenį.

Melano (SPF 15)
Melano (SPF 30)
Melano (SPF 50)

Šaltiniai:

  1. https://www.webmd.com/melanoma-skin-cancer/news/20051220/uvb-rays-linked-to-milder-skin-cancer#1
  2. https://www.skincancer.org/prevention/uva-and-uvb
  3. http://time.com/3924609/sunscreen-spf-uva-uvb/
  4. https://www.livinn.lt/24_kas_yra_uv_spinduliai_ir_spf
  5. Kovacs, M. Preuk, Oda, 1999.